Skip to content

379 Spring Valley RdParamus, NJ 07652

Built 1936

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block4612
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,515
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,300
63%
Improvement Value:$248,700
37%
Total Assessment$674,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,509+3.5%
2024$9,192+9.9%
2023$8,364+5.3%
2022$7,945-0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft1,515DeedBook 4530, Page 1414NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/11/2022

Property Built

Built

Year Built: 1936