Skip to content

376 Hickory AvenueParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$758,000
Last Sale Date
Mar 3, 2020

Property Information

Block4703
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,666
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$397,000
44%
Improvement Value:$503,200
56%
Total Assessment$900,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,784+3.2%
2024$12,393+7.7%
2023$11,505+7.4%
2022$10,717+35.6%
Property History

Property Sale

Sale
$758,000

From:

To:

Sq Ft2,666DeedBook 3558, Page 799Recorded3/31/2020

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 7766, Page 984Recorded2/8/1995

Property Built

Built

Year Built: 1951