Skip to content

325 Edstan WayParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
May 31, 2011

Property Information

Block4703
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,560
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,300
53%
Improvement Value:$361,800
47%
Total Assessment$764,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,830+3.2%
2024$10,494+7.4%
2023$9,770+6.2%
2022$9,203-3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,560DeedBook 758, Page 102Recorded6/7/2011

Property Built

Built

Year Built: 1951