Skip to content

344 Ellen PlaceParamus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Oct 17, 2011

Property Information

Block4704
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,946
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,000
55%
Improvement Value:$332,900
45%
Total Assessment$734,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,412+2.8%
2024$10,124+6.9%
2023$9,469+6.1%
2022$8,924+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,946DeedBook 869, Page 1550NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/3/2011

Property Built

Built

Year Built: 1953