Skip to content

318 Silverrod CourtParamus, NJ 07652

Built 1987

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jul 7, 1999

Property Information

Block4704
Lot31
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,352
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,300
37%
Improvement Value:$722,200
63%
Total Assessment$1,155,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,459+3.0%
2024$15,983+7.5%
2023$14,861+6.0%
2022$14,025-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft2,802DeedBook 8189, Page 817NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/23/1999

Property Built

Built

Year Built: 1987