Skip to content

255 Jolene CourtParamus, NJ 07652

Built 1997

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 28, 1998

Property Information

Block5704
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,568
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,300
33%
Improvement Value:$879,500
67%
Total Assessment$1,312,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,749+2.6%
2024$18,275+8.1%
2023$16,912+5.2%
2022$16,081-5.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997