Skip to content

328 Parkside DrParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Aug 12, 2020

Property Information

Block4708
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,565
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,900
60%
Improvement Value:$268,900
40%
Total Assessment$676,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,596+3.1%
2024$9,311+7.2%
2023$8,684+11.7%
2022$7,776-1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft1,565DeedBook 4068, Page 167Recorded4/9/2021

Property Sale

Sale
$252,000

From:

To:

DeedBook 7822, Page 807Recorded9/26/1995

Property Built

Built

Year Built: 1955