Skip to content

347 Continental AvenueParamus, NJ 07652

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 14, 2005

Property Information

Block4708
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,700
35%
Improvement Value:$772,300
65%
Total Assessment$1,196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,949+2.7%
2024$16,504+92.4%
2023$8,579+5.2%
2022$8,152+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 8438, Page 506Recorded1/24/2002

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft9DeedBook 7663, Page 958NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/6/1994

Property Built

Built

Year Built: 1957