Skip to content

58 Clauss AveParamus, NJ 07652

Built 1966

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Mar 19, 2008

Property Information

Block4801
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,268
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,500
54%
Improvement Value:$388,900
46%
Total Assessment$839,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,503+2.9%
2024$11,175+8.1%
2023$10,342+3.5%
2022$9,988+12.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft2,268DeedBook 9511, Page 163Recorded3/20/2008

Property Built

Built

Year Built: 1966