Skip to content

1 Aster CourtParamus, NJ 07652

Built 1966

Last Sale Price
$711,000
Last Sale Date
Sep 29, 2018

Property Information

Block4802
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,268
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$448,500
52%
Improvement Value:$408,700
48%
Total Assessment$857,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,758+2.9%
2024$11,424+8.1%
2023$10,571+3.6%
2022$10,203+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$711,000

From:

To:

Sq Ft2,268DeedBook 3083, Page 160Recorded10/17/2018

Property Built

Built

Year Built: 1966