Skip to content

9 Aster CourtParamus, NJ 07652

Built 1966

Last Sale Price
$568,000
Last Sale Date
Dec 16, 2002

Property Information

Block4802
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,478
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$468,500
47%
Improvement Value:$537,000
53%
Total Assessment$1,005,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,892+2.9%
2024$13,505+8.0%
2023$12,501+3.8%
2022$12,044-3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$568,000

From:

To:

Sq Ft2,478DeedBook 8544, Page 858NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/29/2003

Property Built

Built

Year Built: 1966