Skip to content

210 Bona LaneParamus, NJ 07652

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2020

Property Information

Block4805
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,096
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$448,300
56%
Improvement Value:$353,700
44%
Total Assessment$802,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,967+2.9%
2024$10,655+8.1%
2023$9,861+3.5%
2022$9,532-0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$574,000

From:

To:

Sq Ft2,096DeedBook 1925, Page 1079Recorded4/29/2015

Property Built

Built

Year Built: 1961