Skip to content

206 Bona LaneParamus, NJ 07652

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2020

Property Information

Block4805
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,110
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$449,800
58%
Improvement Value:$330,900
42%
Total Assessment$780,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,666+2.9%
2024$10,364+8.0%
2023$9,598+3.4%
2022$9,285-2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$241,000
DeedBook 7349, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1961