Skip to content

567 & 571 Paramus RoadParamus, NJ 07652

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$8,802,657
Last Sale Date
Sep 25, 2000

Property Information

Block4806
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,710,000
29%
Improvement Value:$11,709,900
71%
Total Assessment$16,419,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$243,512-1.2%
2024$246,475+5.0%
2023$234,683+7.1%
2022$219,217-7.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$8,802,657

From:

To:

DeedBook 8320, Page 362NU CodeNominal consideration (25)Recorded10/31/2000

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$1,225,000

From:

To:

DeedBook 7995, Page 647Recorded8/14/1997