Skip to content

542 Coolidge PlaceParamus, NJ 07652

Built 1939

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Dec 31, 2014

Property Information

Block4905
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,600
64%
Improvement Value:$208,600
36%
Total Assessment$581,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,136+3.4%
2024$7,869+9.1%
2023$7,213+6.8%
2022$6,755+16.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 1842, Page 835Recorded1/16/2015

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft10DeedBook 7681, Page 730NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/17/1994

Property Built

Built

Year Built: 1939