Skip to content

567 Green Valley Rd.Paramus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2023

Property Information

Block4909
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,697
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,000
44%
Improvement Value:$499,300
56%
Total Assessment$891,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,577+3.2%
2024$12,186+10.6%
2023$11,019+5.4%
2022$10,455-0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$830,000

From:

To:

Sq Ft2,697DeedBook 4326, Page 998Recorded8/12/2021

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 7542, Page 539

Property Built

Built

Year Built: 1951