Skip to content

572 Green Valley RdParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Oct 16, 2015

Property Information

Block4911
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,217
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$401,700
55%
Improvement Value:$333,800
45%
Total Assessment$735,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,338+3.3%
2024$10,009+8.7%
2023$9,209+5.3%
2022$8,742-3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft2,217DeedBook 2089, Page 1719Recorded10/29/2015

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft2,217DeedBook 710, Page 1596Recorded3/30/2011

Property Built

Built

Year Built: 1951