Skip to content

582 Roosevelt Blvd.Paramus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Jul 8, 2015

Property Information

Block5003
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,301
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$397,300
49%
Improvement Value:$419,800
51%
Total Assessment$817,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,537+5.6%
2024$10,921+8.3%
2023$10,086+5.3%
2022$9,578-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft2,301DeedBook 2010, Page 479Recorded7/31/2015

Property Sale

Sale
$378,000

From:

To:

Sq Ft2,311DeedBook 8124, Page 575Recorded12/2/1998

Property Built

Built

Year Built: 1955