Skip to content

S 68 Farview Ave.Paramus, NJ 07652

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 19, 2010

Property Information

Block509
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,333
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,400
60%
Improvement Value:$202,200
40%
Total Assessment$500,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,089+3.5%
2024$6,848+7.9%
2023$6,348+5.7%
2022$6,008+12.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$169,000

From:

To:

Sq Ft1,370DeedBook 8121, Page 583Recorded11/19/1998

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 7533, Page 844

Property Built

Built

Year Built: 1925