Skip to content

S 70 Farview AveParamus, NJ 07652

Built 1925

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Aug 8, 2016

Property Information

Block509
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,503
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,400
56%
Improvement Value:$232,500
44%
Total Assessment$530,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,525+3.5%
2024$7,271+5.5%
2023$6,889+5.7%
2022$6,519+11.9%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,503DeedBook 2410, Page 2371Recorded10/19/2016

Property Built

Built

Year Built: 1925