Skip to content

6 Pepperidge RdParamus, NJ 07652

Built 1968

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Mar 10, 2007

Property Information

Block5105
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,088
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$451,300
56%
Improvement Value:$348,600
44%
Total Assessment$799,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,920+3.1%
2024$10,592+8.4%
2023$9,775+3.8%
2022$9,420+3.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft2,088DeedBook 9274, Page 134Recorded3/20/2007

Property Built

Built

Year Built: 1968