Skip to content

12 Pepperidge RdParamus, NJ 07652

Built 1968

Last Sale Price
$558,900
Last Sale Date
Jan 7, 2013

Property Information

Block5105
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,694
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$448,700
43%
Improvement Value:$594,500
57%
Total Assessment$1,043,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,427+2.9%
2024$14,018+16.5%
2023$12,035+3.9%
2022$11,586+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$558,900

From:

To:

Sq Ft2,694DeedBook 1283, Page 980NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/19/2013

Property Sale

Sale
$348,000

From:

To:

DeedBook 7852, Page 25Recorded2/5/1996

Property Built

Built

Year Built: 1968