Skip to content

12 Oxford CourtParamus, NJ 07652

Built 1968

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 15, 2020

Property Information

Block5106
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,510
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$457,700
53%
Improvement Value:$412,900
47%
Total Assessment$870,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,961+3.2%
2024$11,588+7.9%
2023$10,744+3.5%
2022$10,379-6.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 7404, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1968