Skip to content

49 Columbine RoadParamus, NJ 07652

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 1997

Property Information

Block5106
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,196
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$443,900
45%
Improvement Value:$552,100
55%
Total Assessment$996,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,741+3.0%
2024$13,341+8.2%
2023$12,326+4.0%
2022$11,852-7.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$271,000
DeedBook 7488, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1968