Skip to content

48 Columbine RoadParamus, NJ 07652

Built 1968

Last Sale Price
$277,500
Last Sale Date
Oct 7, 1994

Property Information

Block5108
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,300
60%
Improvement Value:$285,700
40%
Total Assessment$717,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,523+3.0%
2024$9,245+8.3%
2023$8,539+3.4%
2022$8,258-7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$277,500

From:

To:

DeedBook 7739, Page 494Recorded10/17/1994

Property Sale

Sale
$277,500
DeedBook 7739, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 1968