Skip to content

36 Columbine RdParamus, NJ 07652

Built 1968

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 22, 1998

Property Information

Block5108
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,910
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,400
49%
Improvement Value:$445,000
51%
Total Assessment$876,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,074+2.8%
2024$11,743+7.8%
2023$10,890+3.7%
2022$10,506-1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,910DeedBook 8088, Page 796Recorded8/3/1998

Property Built

Built

Year Built: 1968