Skip to content

48 Ardale RoadParamus, NJ 07652

Built 1964

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2025

Property Information

Block510
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$360,100
55%
Improvement Value:$292,300
45%
Total Assessment$652,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,269+3.2%
2024$8,982+7.4%
2023$8,361+5.3%
2022$7,938-0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 7533, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1964