Skip to content

38 Ardale RdParamus, NJ 07652

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2002

Property Information

Block510
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,756
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$363,800
62%
Improvement Value:$224,100
38%
Total Assessment$587,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,319+3.5%
2024$8,037+6.7%
2023$7,534+5.6%
2022$7,133+3.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930