Skip to content

305 Cardinal PlaceParamus, NJ 07652

Built 1995

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Sep 1, 1995

Property Information

Block5110
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,583
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$428,100
33%
Improvement Value:$873,800
67%
Total Assessment$1,301,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,209+2.6%
2024$17,741+7.5%
2023$16,497+4.1%
2022$15,843+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

DeedBook 7817, Page 297NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/6/1995

Property Built

Built

Year Built: 1995