Skip to content

766 Pascack RoadParamus, NJ 07652

Built 1999

Last Sale Price
$407,500
Last Sale Date
Jan 18, 2000

Property Information

Block7604
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,418
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$374,200
37%
Improvement Value:$650,300
63%
Total Assessment$1,024,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,601+3.1%
2024$14,166+7.4%
2023$13,191+5.2%
2022$12,541-5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$407,500

From:

To:

DeedBook 8243, Page 741NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/27/2000

Property Built

Built

Year Built: 1999