Skip to content

71 Swan CourtParamus, NJ 07652

Built 1981

Last Sale Price
$760,100
Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block511
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,602
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,500
42%
Improvement Value:$504,600
58%
Total Assessment$872,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,344+3.0%
2024$11,985+7.3%
2023$11,168+5.3%
2022$10,604-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$760,100

From:

To:

Sq Ft2,602DeedBook 4584, Page 854Recorded2/16/2022

Property Built

Built

Year Built: 1981