Skip to content

74 Swan CourtParamus, NJ 07652

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 2018

Property Information

Block511
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,591
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,000
44%
Improvement Value:$463,600
56%
Total Assessment$830,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,843+3.0%
2024$11,502+7.2%
2023$10,731+5.3%
2022$10,195+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970