Skip to content

43 Heather LaneParamus, NJ 07652

Built 1981

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block514
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,742
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,900
49%
Improvement Value:$414,500
51%
Total Assessment$809,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,275+3.1%
2024$10,934+7.5%
2023$10,175+5.4%
2022$9,658-11.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1981