Skip to content

59 Heather LaneParamus, NJ 07652

Built 1981

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Nov 17, 1989

Property Information

Block514
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$373,300
49%
Improvement Value:$385,000
51%
Total Assessment$758,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,798+3.0%
2024$10,480+7.3%
2023$9,770+5.3%
2022$9,281-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 7332, Page 737

Property Built

Built

Year Built: 1981