Skip to content

484 Route 17Paramus, NJ 07652

Built 1945
Commercial

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
May 15, 1998

Property Information

Block5202
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SCBS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,510
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$658,000
31%
Improvement Value:$1,489,900
69%
Total Assessment$2,147,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,032+0.2%
2024$31,970+10.0%
2023$29,051-1.0%
2022$29,358+8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft5,510DeedBook 8070, Page 453NU CodeSheriff sale (12)Recorded6/1/1998

Property Built

Built

Year Built: 1945