Skip to content

197 Route 17Paramus, NJ 07652

Built 1952
Commercial

Last Sale Price
$2,775,000
Last Sale Date
Jan 15, 2025

Property Information

Block2502
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCBS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,530,000
66%
Improvement Value:$776,100
34%
Total Assessment$2,306,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,163+0.3%
2024$34,066+13.2%
2023$30,096+1.0%
2022$29,807-3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,775,000

From:

To:

DeedBook 5429, Page 162Recorded2/14/2025

Property Built

Built

Year Built: 1952