Skip to content

20 Columbine RdParamus, NJ 07652

Built 1968

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Apr 1, 2003

Property Information

Block5302
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,816
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$443,200
66%
Improvement Value:$232,400
34%
Total Assessment$675,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,634+2.9%
2024$9,365+7.8%
2023$8,688+3.1%
2022$8,425-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$449,000

From:

To:

Sq Ft1,816DeedBook 8563, Page 591NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/2/2003

Property Built

Built

Year Built: 1968