Skip to content

8 Columbine RdParamus, NJ 07652

Built 1968

Last Sale Price
$241,002
Last Sale Date
Oct 22, 2024

Property Information

Block5302
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,512
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$441,800
51%
Improvement Value:$419,900
49%
Total Assessment$861,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,847+2.9%
2024$11,508+8.0%
2023$10,652+3.7%
2022$10,273-7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$241,002

From:

To:

Sq Ft2,512DeedBook 5510, Page 1558NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/22/2025

Property Sale

Sale
$665,000

From:

To:

Sq Ft2,512DeedBook 8752, Page 984Recorded12/3/2004

Property Built

Built

Year Built: 1968