Skip to content

420 Acorn DriveParamus, NJ 07652

Built 1985

Last Sale Price
$436,000
Last Sale Date
Aug 31, 1993

Property Information

Block5401
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage10
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$473,700
44%
Improvement Value:$591,600
56%
Total Assessment$1,065,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,161+2.8%
2024$14,746+9.9%
2023$13,419+5.1%
2022$12,765-7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$436,000

From:

To:

Sq Ft10DeedBook 7634, Page 342Recorded9/9/1993

Property Built

Built

Year Built: 1985