Skip to content

589 Freeland AveParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 25, 1993

Property Information

Block6004
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage10
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,600
48%
Improvement Value:$434,800
52%
Total Assessment$829,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,688+3.4%
2024$11,304+8.6%
2023$10,409+5.4%
2022$9,878+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft10DeedBook 7618, Page 88Recorded7/13/1993

Property Built

Built

Year Built: 1951