Skip to content

465 Arthur TerraceParamus, NJ 07652

Built 1959

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Nov 5, 2003

Property Information

Block5403
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$471,100
58%
Improvement Value:$341,200
42%
Total Assessment$812,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,508+3.0%
2024$11,168+11.0%
2023$10,065+5.2%
2022$9,567+4.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 8635, Page 489Recorded11/20/2003

Property Sale

Sale
$226,000

From:

To:

DeedBook 7849, Page 441NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/24/1996

Property Built

Built

Year Built: 1959