Skip to content

468 Arthur TerraceParamus, NJ 07652

Built 1959

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jun 10, 1999

Property Information

Block5403
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$476,600
51%
Improvement Value:$453,100
49%
Total Assessment$929,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,187+3.0%
2024$12,800+10.6%
2023$11,570+5.3%
2022$10,990-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,520DeedBook 8177, Page 492Recorded6/15/1999

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

DeedBook 7486, Page 183Recorded11/21/1994

Property Built

Built

Year Built: 1959