Skip to content

437 Polly Ann TerraceParamus, NJ 07652

Built 2007

Last Sale Price
$962,000
Last Sale Date
Jul 26, 2016

Property Information

Block5502
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,126
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,000
34%
Improvement Value:$790,400
66%
Total Assessment$1,197,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,970+2.9%
2024$16,489+8.4%
2023$15,210+5.4%
2022$14,425-3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$962,000

From:

To:

Sq Ft3,126DeedBook 2337, Page 2038NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/10/2016

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,116DeedBook 1828, Page 1983NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 2007