Skip to content

439 Polly Ann TerrParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 4, 2001

Property Information

Block5502
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,306
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,000
65%
Improvement Value:$221,900
35%
Total Assessment$628,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,811+6.6%
2024$8,267+8.7%
2023$7,603+5.2%
2022$7,225-3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,306DeedBook 8435, Page 855Recorded1/15/2002

Property Built

Built

Year Built: 1955