Skip to content

167 Ivanhoe DrParamus, NJ 07652

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2022

Property Information

Block5504
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$439,300
51%
Improvement Value:$426,800
49%
Total Assessment$866,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,229+2.9%
2024$11,887+8.1%
2023$10,994+5.2%
2022$10,455+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft2,320DeedBook 1545, Page 2262Recorded10/22/2013

Property Built

Built

Year Built: 1967