Skip to content

510 Forest AveParamus, NJ 07652

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block6602
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,308
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,100
51%
Improvement Value:$374,000
49%
Total Assessment$766,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,874+2.9%
2024$10,563+8.4%
2023$9,749+5.1%
2022$9,272-3.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1963