Skip to content

E 155 Midland AveParamus, NJ 07652

Built 1960

Last Sale Price
$89,729
Last Sale Date
Jul 5, 2007

Property Information

Block5506
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SFG3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$358,600
51%
Improvement Value:$345,000
49%
Total Assessment$703,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,926+2.8%
2024$9,655+8.2%
2023$8,925+5.2%
2022$8,485+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$89,729

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 9444, Page 204Recorded11/8/2007

Property Sale

Sale
$655,000

From:

To:

DeedBook 8668, Page 592Recorded3/29/2004

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 7460, Page 237

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 7356, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1960