Skip to content

477 Wilson AveParamus, NJ 07652

Built 1956

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block5605
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,818
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$417,200
61%
Improvement Value:$271,400
39%
Total Assessment$688,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,765+2.7%
2024$9,505+8.8%
2023$8,733+5.4%
2022$8,289+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956