Skip to content

E 220 Midland AveParamus, NJ 07652

Built 1948

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Mar 28, 2000

Property Information

Block5509
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$343,700
61%
Improvement Value:$223,500
39%
Total Assessment$567,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,917+3.0%
2024$7,687+9.1%
2023$7,044+5.5%
2022$6,675-9.2%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,075DeedBook 8262, Page 678Recorded4/6/2000

Property Built

Built

Year Built: 1948