Skip to content

403 Willard RdParamus, NJ 07652

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 2023

Property Information

Block5509
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,468
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,400
67%
Improvement Value:$190,400
33%
Total Assessment$576,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,032+3.0%
2024$7,800+11.4%
2023$7,005+5.6%
2022$6,634-1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$166,500
DeedBook 7458, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1949